Strefa eksperta

Każda kropla ma znaczenie, czyli zbieramy wodę deszczową.

Wodę deszczową, w szczególności tą która spływa z dachów naszych zabudowań możemy w łatwy i przystępny sposób gromadzić według własnych zapotrzebowań:

  • do podlewania roślin
  • mycia podjazdów, elewacji, rowerów, samochodu, sprzętu sportowego
  • prac porządkowych w ogrodzie, lub na działce
  • mycia powierzchni
  • prania,spłukiwania toalety, etc.


W czasach, kiedy tak bardzo kładziemy nacisk na ochronę środowiska, taka postawa jest niezwykle proekologiczna i godna naśladowania. Z czasem
skorzysta na tym nasz portfel, bo

zbieranie wody deszczowej = oszczędności

Aby zastosować jak najlepszy dla siebie sposób pozyskiwania wody deszczowej, musimy odpowiedzieć na pytanie, do czego będziemy ją stosować? Jeśli woda ma być wykorzystywana do podlewania roślinności w ogrodzie, wystarczy najprostsze rozwiązanie czyli zbiorniki z tworzywa stojące, podstawiane bezpośrednio pod rynnę. Warto wziąć pod uwagę fakt, iż obecna oferta na takie zbiorniki jest na tyle bogata, że poza funkcjami użytkowymi pełną one również funkcje dekoracyjne.

Wielkość zbiornika należy dostosować do własnych potrzeb.

Powszechnym rozwiązaniem jest zbiornik o pojemności około 250 litrów. Jeśli potrzebny nam będzie większy, możemy zdecydować się na model o pojemności 500 litrów lub połączyć dwa mniejsze, zwiększając w ten sposób ilość magazynowanej wody. Zbiornik na wodę opadową powinien być wyposażony w szczelną pokrywkę zabezpieczającą wodę przed zanieczyszczeniem. Doskonałym rozwiązaniem będzie też wybór zbiornika z możliwością podłączenia węża za pomocą opaski zaciskowej, co ułatwi nam korzystanie z deszczówki w ogrodzie, lub na działce.

Jeśli chcemy zagłębić się w temat zagospodarowania wody opadowej bardziej szczegółowo i podejść do niego na poważnie, musimy wziąć pod uwagę zbiornik na wodę umiejscowiony pod ziemią. Najlepiej rozważyć tą opcję już na etapie budowy domu. Dlaczego takie rozwiązanie?

Ponieważ pod ziemią panują odpowiednie czynniki (brak nasłonecznienia, temperatura), do tego aby w wodzie nie wytwarzały się i namnażały
niepożądane organizmy.

Pamiętajmy że nie możemy mieszać wody pitnej z sieci z deszczową. Takie rozwiązania są prawnie zakazane. Niezbędne są dwie osobne instalacje.

Woda nagromadzona w zbiorniku podziemnym śmiało może być wykorzystana w domowym gospodarstwie do prania, sprzątania, spłukiwania toalety. Przez to, że jest to woda miękka, o lekko kwaśnym odczynie możemy zdecydowanie zmniejszyć ilość stosowanych detergentów, co również wpłynie korzystanie na środowisko naturalne.

Pozostając przy podziemnych zbiornikach na wodę opadową nie możemy nie wspomnieć o Rządowym Programie priorytetowym MOJA WODA. Zachęcamy do skorzystania z oferty, dzięki której można otrzymać do 5000 zł dofinansowania na montaż przydomowej instalacji zatrzymującej wodę deszczową.

Szczegółowe informację uzyskacie Państwo pod linkiem

http://nfosigw.gov.pl/moja-woda/

Zalet gromadzenia wody deszczowej nie trzeba wymieniać. Dzięki podnoszeniu świadomości społeczeństwa na zagadnienia globalnego kryzysu klimatycznego, mamy realny wpływ na poprawę gospodarki wodnej swojego regionu. Zatrzymując wodę deszczową na działce, nie dajemy jej możliwości spłynięcia do kanalizacji lub rzeki. Ma to realny wpływ na nawodnienie terenu. Każda kropla ma znaczenie!