Estetyka domu, mieszkania czy innego lokalu użytkowego często stanowi dla nas jeden z istotnych czynników. Nic więc dziwnego, że chcemy uniknąć ewentualnych, pojawiających się defektów. Pośród tego wyobraźmy sobie, że na ścianach pojawiają się jednak drobne pęknięcia. W takiej sytuacji niejednokrotnie zaczynamy zastanawiać się, czy są one dla nas groźne oraz jak je wyeliminować? Na szczęście, nie powinniśmy się nadmiernie martwić. Drobne pęknięcia w większości przypadków nie są groźne. Co więcej, przy odrobinie wiedzy możemy je w łatwy sposób usunąć. Sprawdź w jaki sposób to zrobić.
Skąd biorą się pęknięcia w ścianie?
Przyczyn, które powodują pęknięcia w ścianie, jest przynajmniej kilka. W związku z tym, analizując to zagadnienie, powinniśmy wziąć pod uwagę różne czynniki. Zauważmy, że istotne znaczenie ma m.in. wiek budynku, w którym powstały. W przypadku nowych domów czy bloków drobne pęknięcia są poniekąd naturalne. Odpowiada za to osiadanie budynku w gruncie, które w praktyce może trwać nawet do 3 lat od zakończenia prac. Co ciekawe, geneza ich powstawania sugeruje, że za sprawą działających sił, powodujących powstawanie różnego rodzaju naprężeń, tworzą się one w miejscach najsłabszych konstrukcyjnie. Dodatkowo drobne pęknięcia w ścianie mogą pojawić się na skutek trwających nieopodal prac budowlanych czy wówczas, gdy budynek jest położony w pobliżu ruchliwej ulicy. Koniec końców, rysy spowodowane naturalnymi naprężeniami są z reguły niewielkie i łatwe do usunięcia.
Pęknięcia, które należy poddać głębszej analizie
Co do zasady, drobne pęknięcia o szerokości do 2 milimetrów z reguły nie są groźne i jedyne, za co odpowiadają, to zmniejszenie estetyki wnętrza. Analizując konkretny przypadek, powinniśmy jednak zwrócić uwagę na większe szczeliny, w szczególności wówczas, gdy przebiegają pionowo. Mogą one świadczyć m.in. o wadzie strukturalnej lub problemie z glebą. W związku z tym niejednokrotnie wymagają one oceny przez specjalistę, który stwierdzi, jak je wyeliminować.
Jak pozbyć się drobnych pęknięć w ścianie?
Nie ulega wątpliwości, że aby pozbyć się drobnych pęknięć w ścianie, będziemy potrzebowali odpowiednich narzędzi oraz pewnej wiedzy, która umożliwi bezbłędne przeprowadzenie czynności naprawczych. Na szczęście, dysponując odrobiną czasu oraz chęciami bez problemu poradzimy sobie z tym samodzielnie. Zanim przystąpimy do prac, musimy zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria. Z pewnością pomocne okażą się:
- kielnia,
- skrobaczka,
- preparat gruntujący,
- masa szpachlowa,
- farba,
- pędzle i wałki,
- papier ścierny,
- siatka zbrojeniowa (najlepiej z zawartością włókna szklanego),
- folia do zabezpieczenia podłogi.
Jeżeli upewniliśmy się, że posiadamy wspomniane wyposażenie, wówczas z powodzeniem możemy rozpocząć pracę nad usuwaniem pęknięć w ścianie.
Jak rozpocząć naprawę pęknięć?
Pierwszym krokiem, jaki musimy wykonać, jest zabezpieczenie innych elementów przed ewentualnym uszkodzeniem czy pobrudzeniem. W tym celu możemy okryć je folią zabezpieczającą. Następnie, niezbędne będzie powiększenie pęknięcia do szerokości kilku milimetrów za pomocą skrobaczki. Jednocześnie pamiętajmy, że w szczelinie może zebrać się brud i pył, który bezwzględnie musimy usunąć. Gdy już to zrobimy, za pomocą pędzla zagruntujmy pęknięcie. W tym momencie możemy jednak zastanawiać się, jakiego środka użyć? W przypadku małych pęknięć wystarczająca powinna okazać się tzw. farba gruntująca. Niemniej jednak możemy również skorzystać z nieco lepiej wyrównujących chłonność podłoża gruntów głęboko penetrujących. Decydując się na nie, pamiętajmy, aby nakładać je ostrożnie, nie doprowadzając do powstania zacieków, które mogą być trudne do usunięcia. Teraz pozostaje nam zaczekać, aż preparat wyschnie. Z reguły, warto postępować zgodnie z instrukcjami zamieszczonymi na opakowaniu, aczkolwiek często poleca się, aby dalsze prace wykonywać dopiero po upływie 24 godzin.
Eliminacja pęknięć w ścianie
Mając zagruntowane podłoże, możemy przystąpić do kolejnego etapu, jakim jest nakładanie masy szpachlowej. Polecamy, aby rodzić to przynajmniej w dwóch etapach, ponieważ gładź w trakcie wysychania potrafi zmniejszyć swoją objętość, a tym samym doprowadzić do powstania delikatnych wgłębień. Sam produkt nakładamy z kolei prostopadle do linii pęknięcia, używając w tym celu szpachelki. Jeżeli pęknięcie jest nieco większe, możemy skorzystać z siatki zbrojeniowej, którą mówiąc pospolicie, „zatapia” się w masie szpachlowej. Cała czynność polega po prostu na wciśnięciu siatki w masę tak, aby nie była ona widoczna. W momencie, gdy nasza gładź wyschła, możemy ją przeszlifować za pomocą papieru ściernego. Nie jest to działanie obligatoryjne, jednak polecane wówczas, gdy na ścianie zauważalne są nierówności. Ostatnim etapem prac jest pomalowanie naprawianej części ściany na odpowiedni kolor.
Jak widzisz, pozbycie się drobnych pęknięć w ścianie jest dość prostą czynnością. Mimo wszystko będziesz do tego potrzebował odpowiednich narzędzi i materiałów. W związku z tym, zachęcamy gorąco do zapoznania się z naszą ofertą i wyboru odpowiednich produktów. Jeśli masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z nami. Z chęcią odpowiemy na wszelkie wątpliwości i zaproponujemy Ci odpowiednie rozwiązania.