Jak zbierać deszczówkę i jaki zbiornik wybrać?

jak-zbierac-deszczowke

Szacuje się, że woda w różnych stanach skupienia zajmuje około 70% powierzchni naszej planety. Na pierwszy rzut oka to sporo. Niemniej jednak pamiętajmy o tym, że jest to najważniejszy związek chemiczny na Ziemi. Woda ma szczególne znaczenie w przyrodzie i życiu człowieka. Nic więc dziwnego, że staramy się ją pozyskiwać na różne sposoby. Jedną z alternatyw jest zbieranie tzw. deszczówki, która jest po prostu efektem opadów atmosferycznych. Pytanie, jak to dobrze robić i jaki zbiornik wybrać? Tym zagadnieniem zajmiemy się poniżej.

Rodzaje zbiorników na deszczówkę

Bez większego zastanowienia można powiedzieć, że gromadzenie wody deszczowej to jeden z najprostszych sposobów na jej pozyskiwanie. Mimo wszystko na początek zastanówmy się, jakie opcje mamy do wyboru? Nie ulega wątpliwości, że będziemy potrzebowali do tego odpowiedniego akcesorium, które umożliwi tę procedurę. Tutaj z kolei pomocny okaże się zbiornik. W praktyce najprostszym narzędziem jest po prostu pojemnik gromadzący wodę, który podstawimy pod rynnę. Decydując się jednak na takie rozwiązanie, szybko zdamy sobie sprawę z tego, że nie jest ono ani wygodne, ani efektywne. Zdecydowanie lepsze są w tym przypadku dedykowane zbiorniki na wodę. Niemniej wybierając taki produkt, powinniśmy wcześniej poznać dostępne na rynku rodzaje. Ze względu na sposób gromadzenia deszczówki możemy wyróżnić zbiorniki naziemne oraz podziemne.

Naziemne zbiorniki na wodę deszczową

Naziemne zbiorniki na wodę deszczową są rozwiązaniem, które świetnie sprawdzi się w przypadku dużej, niezagospodarowanej przestrzeni w domu czy budynku gospodarczym. Wspomniane produkty są z reguły wykonane z materiałów odpornych na działanie warunków atmosferycznych, dzięki czemu nie musimy martwić się o ich wytrzymałość. Co więcej, różnią się od siebie pojemnością, a te największe są w stanie pomieścić nawet do 2000 litrów wody. Ponadto montaż naziemnego zbiornika jest niezwykle prostą czynnością, z którą możemy poradzić sobie samodzielnie. Wystarczy, że ustawimy go przy wylocie rury spustowej w miejscu, gdzie woda spływa z dachu. Dodatkowo zwróćmy uwagę na to, że zbiorniki możemy łączyć w tzw. baterie, dzięki czemu w prosty sposób jesteśmy w stanie dopasować ich końcową pojemność do naszych potrzeb.

Podziemne zbiorniki na deszczówkę

Alternatywą dla opisanego powyżej rozwiązania są podziemne zbiorniki na deszczówkę. Bardzo często są to tzw. studnie chłonne oraz skrzynki rozsączające, które dodatkowo mogą nawadniać grunt. Poza tym zauważmy, że charakterystyka oraz sposób konstrukcji takich zbiorników dostarcza użytkownikom wielu innych zalet. Przede wszystkim nie musimy martwić się o ilość dostępnego miejsca. Ponadto podziemne zbiorniki na wodę nie są czułe na wahania temperatury, ponieważ umieszcza się je w warstwie gleby, która nie zamarza. Jeżeli zaś chodzi o pojemność, to również nie powinniśmy mieć większych obaw – podziemne zbiorniki na wodę są dostępne w wariantach będących w stanie pomieścić nawet do 3000 litrów wody. Pośród tego pamiętajmy jednak o tym, że ich montaż jest nieco trudniejszy w porównaniu do naziemnych rozwiązań. W związku z tym poleca się, aby stworzenie instalacji zlecić specjalistom.

Jak rozpocząć zbieranie wody deszczowej?

Znając rodzaje zbiorników na deszczówkę, kolejne pytanie brzmi: jak w praktyce rozpocząć zbieranie wody? Wśród szeroko pojętych urządzeń zwróćmy uwagę na:

  • wyłapywacz deszczówki, który montuje się w rurze spustowej. Jest to bardzo wygodny przedmiot, wyposażony w klapkę odpływową, która po otwarciu umożliwia spływ deszczówki do zbiornika;
  • zbieracz deszczówki – w przeciwieństwie do wyłapywacza jest on wykorzystywany wówczas, gdy chcemy, aby zbiornik na wodę deszczową posiadał pokrywę. Dodatkowo powinniśmy pamiętać, że zbieracz deszczówki wymaga wywiercenia otworu w rynnie, który będzie w stanie zmieścić kolektor. Niemniej jednak jest to dość prosta czynność. Z drugiej strony zauważmy, jak korzystny może być wybór tego rozwiązania. Zbieracze deszczówki za sprawą obecności sitka są w stanie przechwytywać nawet do 95% różnego rodzaju zanieczyszczeń.

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając zbiornik na deszczówkę?

Poza wspomnianymi dotychczas czynnikami warto również zwrócić uwagę na inne parametry. Przede wszystkim konieczne jest, aby zbiornik na wodę deszczową był wykonany z wytrzymałych materiałów, które zapewnią jego długotrwałą i bezproblemową eksploatację. W praktyce najczęściej korzysta się z tworzyw sztucznych, które cieszą się pozytywną opinią. Dodatkowo niezbędny jest wybór odpowiedniej pojemności. Standardowo zakłada się, że należy ją korelować z powierzchnią dachu. Na każde 25 m2 dachu powinien przypadać co najmniej 1m3 objętości zbiornika. Z kolei, jeżeli zależy Ci na wyglądzie, wówczas możesz zdecydować się m.in. na ozdobne zbiorniki na deszczówkę.

Jak widzisz, końcowa decyzja powinna być podyktowana wieloma czynnikami. W związku z tym, gorąco zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą zbiorników na deszczówkę, a także do ewentualnego kontaktu. Z przyjemnością postaramy się odpowiedzieć na Twoje pytania oraz doradzić optymalny wybór.