Ogrzewanie podłogowe, a może grzejniki? To dylemat, przed którym staje wiele osób będących na etapie budowy, a także remontu domu czy mieszkania. Jeżeli stajesz przed podjęciem decyzji, to pomocna może okazać się charakterystyka każdego rozwiązania, którą znajdziesz w tym artykule.
Dlaczego wiele osób wciąż decyduje się na tradycyjne grzejniki?
Tradycyjne grzejniki to bardzo popularne rozwiązanie. Pomimo wielu alternatyw dostępnych na rynku, wciąż możesz znaleźć je w wielu domach czy mieszkaniach. Warte uwagi jest to, że w dzisiejszych czasach możesz zdecydować się na energooszczędne produkty, które swoim wyglądem świetnie wpisują się w design pomieszczenia. Co więcej, nie bez znaczenia jest ich charakterystyka oraz zalety, które zostaną przedstawione w dalszej części artykułu. Póki co, poznaj podstawowe rodzaje tradycyjnych grzejników, które możesz zamontować w domu.
Rodzaje tradycyjnych grzejników
Próbując znaleźć odpowiednie rozwiązanie, możesz spotkać się z wieloma opcjami. Być może jest to dość utarta reguła, jednak jak najbardziej prawdziwa. Wybór grzejników jest uzależniony m.in. od typu zasilania, wyglądu, materiału czy sposobu podłączenia i przekazywania ciepła. W rzeczywistości można wyróżnić:
- Grzejniki elektryczne — to bardzo wygodne rozwiązanie, uważane przez wiele osób za jeden z najbardziej ekologicznych wyborów. Ogrzewanie elektryczne charakteryzuje się wysoką sprawnością na poziomie nawet 99-100%. Ponadto jest bezawaryjne, tanie i proste w montażu. Niestety, jak zapewne wiesz, nie będzie to dobry wybór jako główny system ogrzewania w domu czy mieszkaniu. Grzejniki te świetnie sprawdzą się jednak podczas konieczności dogrzania niewielkich pomieszczeń poza sezonem, takich jak np. łazienka.
- Grzejniki członowe — ich nazwa wynika z typu budowy, czyli połączonych ze sobą członów o jednakowym kształcie. Abstrahując od wyglądu, równie ważna jest ich praktyczność. Grzejniki członowe najczęściej są wykonywane z materiałów, takich jak żeliwo, aluminium oraz stal. Ich działanie jest oparte głównie na konwekcji, a każdy z rodzajów posiada swoje zalety. Przykładowo, grzejniki członowe żeliwne dość długo się nagrzewają, jednak gdy uzyskają optymalną temperaturę, to świetnie ogrzewają pomieszczenie. Poza tym nie korodują i są trwałe. Z kolei ich aluminiowe odpowiedniki szybko się nagrzewają i pozwalają Ci optymalnie sterować systemem ogrzewania. Świetnie sprawdzą się w nowoczesnych wnętrzach, gdzie nie zdominują pomieszczenia, a uzupełnią jego wystrój.
- Grzejniki płytowe — inaczej nazywane są grzejnikami panelowymi. Uważane są obecnie za najpopularniejsze płaskie kaloryfery. W przeciwieństwie do grzejników członowych sporą część ciepła oddają przez promieniowanie. Ponadto są zbudowane z estetycznych, wyprofilowanych płyt stalowych, nadając tym samym pomieszczeniu estetycznego wyglądu.
Kiedy warto zdecydować się na grzejniki?
Z pewnością zauważasz to, że wybór grzejników na rynku jest naprawdę spory. Niezależnie od tego, jaką decyzję podejmiesz, pośród dotychczasowych opisów można wskazać na uniwersalne zalety i wady każdego z rozwiązań. Przede wszystkim pamiętaj o tym, że tradycyjne ogrzewanie grzejnikowe świetnie sprawdzi się m.in. w pomieszczeniach z dużą ilością mebli, takich jak sypialnia czy salon. Ponadto jest to tańszy wybór od ogrzewania podłogowego, o którym już poniżej.
Ogrzewanie podłogowe świetnym wyborem na ciepło w domu
Ogrzewanie podłogowe, czy po prostu podłogówka, to niezwykle szybko rozwijający się system ogrzewania płaszczyznowego. Powinien on przykuć Twoją uwagę, w szczególności wtedy, gdy ogrzewasz dom za pomocą pompy ciepła, kotła kondensacyjnego lub kolektorów słonecznych. To niskotemperaturowe rozwiązanie, w którym najczęściej płynie woda ogrzana do 30-50 stopni Celsjusza, zapewniająca równomierny rozkład ciepła i komfort termiczny. Ogrzewanie podłogowe korzysta z zalet tzw. promieniowania, dzięki czemu masz do czynienia z efektywnym wykorzystaniem wytwarzanej energii cieplnej. Poza tym podłogówka jest niewidoczna, a także tworzy przyjazny mikroklimat, ponieważ zapewnia lepszy poziom wilgotności powietrza we wnętrzu.
Rodzaje ogrzewania podłogowego
Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku grzejników, tak samo i tutaj można wyróżnić główne rodzaje ogrzewania podłogowego. I pomimo tego, że powyżej dowiedziałeś się o płynącej wodzie w układzie, to w rzeczywistości można wyróżnić:
- Elektryczne ogrzewanie podłogowe — jak sama nazwa wskazuje, decydując się na nie, musisz zaopatrzyć się w odpowiednie przewody lub maty grzewcze, które odpowiadają za rozprowadzanie ciepła w pomieszczeniu. Jest to niezwykle prosty i stosunkowo tani w montażu wariant, który jednak może generować wyższe koszty związane z dalszą eksploatacją.
- Wodne ogrzewanie podłogowe — składa się z systemu rur grzejnych wykonanych z tworzyw sztucznych, w których za rozprowadzanie ciepła odpowiada woda podgrzewana do 30-50 stopni Celsjusza (z reguły maksymalna temperatura cieczy to 55 stopni Celsjusza). Wodne ogrzewanie podłogowe montowane jest na izolacji cieplnej oraz przeciwwilgociowej, a następnie zalewane jastrychem.
- Powietrzne ogrzewanie podłogowe — rozwiązanie stosunkowo mało popularne, którego istota działania opiera się na przepływaniu ogrzanego powietrza przez kanały.
Na co zwrócić uwagę wybierając ogrzewanie podłogowe?
Wiesz już, że podłogówka potrafi zapewnić odpowiedni rozkład ciepła w pomieszczeniu, a także korzystny mikroklimat. Ponadto jest niewidoczna i nie zajmuje miejsca wewnątrz pomieszczenia. W związku z tym świetnie sprawdzi się wszędzie tam, gdzie liczy się efektywne zagospodarowanie każdego metra kwadratowego, a także we wnętrzu, które chcesz udekorować według indywidualnych preferencji. Pośród tego z pewnością możesz zastanawiać się, czy istnieją konkretne wytyczne lub ograniczenia, uniemożliwiające zdecydowanie się na taki wybór? W praktyce musisz wziąć pod uwagę kilka czynników. Jednym z nich jest termoizolacyjność budynku. Ogrzewanie podłogowe posiada nieco większe wymagania pod tym kątem, dlatego też częściej wybiera się je w nowym budownictwie. Co więcej, nie bez znaczenia jest Twój budżet. Mówiąc wprost, tradycyjne grzejniki są tańsze, choć nie zawsze lepsze.
Połączenie ogrzewania podłogowego i grzejników
Grzejniki czy podłogówka? A co, jeśli chcesz połączyć obydwa rozwiązania? Tak, jest to możliwe. Ogrzewanie mieszane to doskonały wybór, który cieszy się niezwykłą popularnością. Zastanawiasz się, jak wygląda to w praktyce? Otóż ogrzewanie podłogowe możesz zastosować w pomieszczeniach, takich jak łazienka czy salon. Z kolei grzejniki świetnie sprawdzą się np. w sypialni, czy pomieszczeniach, w których nie przebywa się zbyt często w ciągu dnia. Ponadto ogrzewanie podłogowe i grzejniki współpracujące ze sobą dają Ci większe możliwości w zakresie konfiguracji. Przykładowo, możesz zdecydować się na dominację ogrzewania grzejnikowego lub podłogowego, bądź wybrać równomierny rozkład każdego z tych źródeł ciepła.
Końcowy wybór co do odpowiedniego systemu ogrzewania może przysporzyć nieco trudności. Jeżeli stoisz przed takim dylematem, to gorąco zachęcamy do przejrzenia naszej oferty, która może ułatwić podjęcie decyzji. Ponadto jesteśmy otwarci na pomoc w doborze konkretnego rozwiązania, dlatego też gorąco zachęcamy do kontaktu z nami.