Termomodernizacja to dość szerokie pojęcie, które odnosi się m.in. do prac związanych z modyfikacją systemu grzewczego. Efektem prawidłowo przeprowadzonych działań jest zwiększenie efektywności wykorzystywania źródeł ciepła, a także zmniejszenie zużycia energii cieplnej w danym budynku oraz redukcja generowanych do środowiska zanieczyszczeń. Niemniej możesz zastanawiać się, czy faktycznie jest sens decydować się na termomodernizację pomimo tego, że niejednokrotnie jest to dość spory wydatek? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz już poniżej.
Jakie czynności wykonuje się w ramach termomodernizacji?
Na początku warto wziąć pod uwagę czynności, które wykonuje się w ramach termomodernizacji. Mogą one stanowić dla Ciebie podwaliny do dalszych rozważań na temat tego, czy jest to działanie, które warto wziąć pod uwagę. Przede wszystkim należy wspomnieć, że pierwszym krokiem jest wykonanie audytu energetycznego, który pozwoli Ci przeanalizować zagadnienie z szerszej perspektywy. Co istotne, same wyniki w większości przypadków nie są wiążące, a o zakresie poszczególnych prac decyduje tak naprawdę inwestor. W tym momencie należy wspomnieć, że wiele zmieniło się wraz z nowelizacją przepisów, które stanowią, że od kwietnia 2023 roku zawiadomienie o zakończeniu budowy powinno zawierać dodatkowo świadectwo energetyczne. Ponadto musisz posiadać taki dokument w momencie, gdy będziesz chciał wynająć lub sprzedać dom.
Przechodząc jednak do meritum, do najpopularniejszych czynności, które wykonuje się w ramach termomodernizacji, należy zaliczyć:
- wykonanie dodatkowego docieplenia zewnętrznych ścian budynku,
- wymianę drzwi i/lub okien,
- modernizację systemu wentylacji,
- zastosowanie odnawialnych źródeł energii,
- zmianę systemu ogrzewania,
- izolację przewodów i rur systemu centralnego ogrzewania.
Korzyści wynikające z termomodernizacji
Zwróć uwagę na to, że pojęcie termomodernizacji nie powinno mieć negatywnego wydźwięku. Tak naprawdę dokonanie stosownych prac istotnie oddziałuje na korzyść właściciela budynku oraz domowników. Na potwierdzenie tej tezy warto wskazać główne zalety, jakie płyną z wykonania termomodernizacji.
Poprawa komfortu życia
Na pierwszym miejscu warto wymienić poprawę komfortu i jakości życia. Zapewne zastanawiasz się, w jaki sposób termomodernizacja może korzystnie wpłynąć na codzienne mieszkanie? Odpowiedź jest bardzo prosta. Przykładowo, jeśli w zakres prac wchodzi wymiana lub uszczelnienie okien czy drzwi, wówczas zyskasz lepsze parametry w zakresie akustyki pomieszczenia, z czym wiąże się m.in. efektywniejsze tłumienie hałasów pochodzących z zewnątrz. Jest to szczególnie istotne w przypadku, gdy Twój dom znajduje się blisko ulicy, ale także innych budynków i miejsc generujących hałas. Ponadto termomodernizacja pozwoli Ci na zapewnienie stabilnej temperatury w pomieszczeniu, co może mieć kluczowe znaczenie dla samopoczucia i zdrowia domowników. Uwzględnienie prac z zakresu termomodernizacji to również doskonały moment na to, aby rozważyć wprowadzenie inteligentnych systemów sterowania domem, w tym zarządzania temperaturą. Ponadto innowacyjne rozwiązania przyczyniają się do zwiększenia poziomu bezpieczeństwa, w tym poprawiając zabezpieczenia przed włamaniem.
Korzystny wpływ na design budynku
Czy patrząc na dom z zewnątrz, zastanawiasz się, jak polepszyć jego stan wizualny? A być może planujesz remont, który zmieni jego kolorystykę? Wszelkie prace związane z elewacją to doskonały moment na to, aby uwzględnić zagadnienie termomodernizacji. Wykonanie nowej elewacji to nie tylko proces pozwalający odświeżyć budynek pod kątem wizualnym, ale też szansa na poprawę parametrów izolacyjnych. Idąc dalej, możesz również zdecydować się na wymianę pokrycia dachowego, a tym samym stworzyć dom, który będzie odpowiadał Twoim potrzebom. Nie tylko pod kątem wizualnym, ale też funkcjonalnym.
Oszczędności związane z ogrzewaniem
Wysokie odczyty inflacji powodują, że wiele osób stosuje bardziej radykalne sposoby zarządzania budżetem domowym. Stale rosnące ceny przyczyniają się do mimowolnych, zwiększonych wydatków. Oczywiście, bardzo często mówi się w tym kontekście o produktach podstawowej potrzeby, w tym żywności. Pośród tego nie możesz jednak pomijać opłat związanych z prądem, gazem czy ogrzewaniem budynku. Nieefektywny dom pod kątem energetycznym to regularnie wyższe rachunki. W związku z tym termomodernizacja jest elementem, który w rzeczywistości może przyczynić się do dużych oszczędności. Weź pod uwagę to, że w budynku o niskiej izolacyjności możesz notować duże straty ciepła, które w końcowym rozrachunku ucieka na zewnątrz. To z kolei przyczynia się do konieczności stałego, silniejszego dogrzewania pomieszczenia, co w konsekwencji rzutuje na wysokość rachunków.
Większa wartość budynku
Termomodernizacja sprawia, że budynek jest nie tylko atrakcyjniejszy pod kątem wyglądu, ale również zyskuje na wartości. Niezależnie od tego, jakie kroki wdrożysz w życie, niemal każde działanie sprawi, że Twój dom będzie wart więcej, niż dotychczas. Niemniej jednak wśród popularnych prac wskazuje się najczęściej na wymianę okien, a także elewacji czy pokrycia dachowego.
Ochrona środowiska
Na koniec nie sposób pominąć wpływu na środowisko. Mówiąc krótko, termomodernizacja sprawia, że z domu nie ucieka nadmierna ilość ciepła. To przekłada się nie tylko na niższe rachunki, ale też na mniejszą ilość zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery. Co ciekawe, radykalną zmianą może być zdecydowanie się na odnawialne źródła energii, panele fotowoltaiczne, czy pompy ciepła. Każdy z tych elementów zadba o nie tylko o Twój większy komfort, ale też o lepsze samopoczucie planety.
Jak widzisz, termomodernizacja to niezwykle istotne pojęcie, nie tylko z punktu widzenia mieszkańców domu, ale też w odniesieniu do całej planety. W związku z tym warto rozważyć wdrożenie działań, które przyczynią się do poprawy szeroko pojętego komfortu. Odpowiadając na potrzeby związane z zakresem termomodernizacji budynków, serdecznie zachęcamy Cię do obejrzenia naszej oferty, a także do kontaktu, podczas którego będziemy w stanie odpowiedzieć na Twoje pytania.